Izolácie

Každý stavebník si pri výstavbe svojho nového domu, alebo aj pri rekonštrukcii dáva otázku, ako čo najlepšie nehnuteľnosť zaizolovať, aby zbytočne nedochádzalo k úniku tepla a tým aj k zbytočným nákladom na kúrenie.

Izolácie

 

Zateplenie fasád alebo striech je už bežné a všeobecne známe, ale teplo nemusí unikať len týmito miestami. Značné úniky tepla sú aj cez podlahu.  

Podlahy tiež majú nezastupiteľnú rolu pri vytváraní komfortu, pocitu bezpečia a súkromia. Iba pri správnom návrhu skladby podlahy a následnej odbornej realizácii vám budú podlahy zabezpečovať správnu akustickú a tepelnú pohodu.

Výber správnej izolácie pri podlahovom kúrení  má za následok zníženie tepelných strátnasmerovania tepla správnym smerom.

Nezateplenou podlahou môže unikať 10% až 20%  tepla, ktoré uniká do základov alebo suterénnych priestorov a tým podlahové kúrenie stráca na intenzite.

V tomto článku sa budeme bližšie venovať izoláciám, ktoré nájdete v našej ponuke a ich vhodné využitie v kombinácii s elektrickým podlahovým kúrením.

 

Separačná fólia

Vykurovacie vodiče do poteru sa inštalujú na polystyrén a oddeľuje ich iba separačná fólia, ktorá nemá funkciu odrazu tepla, ako si mnohí myslia kvôli jej striebornej farbe, ale zabraňuje kontaktu polystyrénu a betónu. Vďaka jej použitiu je rozloženie tepla rovnomernejšie.

Podložka pod plávajúcu podlahu 2 mm

Univerzálna 3v1 podložka pod plávajúce podlahy na podlahové vykurovanie (vykurovacie vodiče a rohože)  inštalované v betóne / lepidle. Podložka s hrúbkou 2 mm pod plávajúce podlahy spĺňa funkciu parozábrany, izoluje voči krokovému a akustickému hluku a má vysokú tepelnú vodivosť.  

Podložka pod vinylovú podlahu

Podložka pod vinylové podlahy v hrúbke 1,6 mm zvyšuje komfort užívania podlahy a taktiež zaisťuje krokovú aj zvukovú izoláciu. Vďaka proti sklznému účinku pomáha k väčšej stabilite a odolnosti vinylovej plávajúcej podlahy. Je najideálnejšia voľba pri podlahovom kúrení vďaka najnižšiemu koeficientu tepelného odporu.

Tvrdené dosky

Pri elektrickom podlahovom kúrení pod dlažbu sa pre rýchlejší nábeh teplej podlahy a teploty v miestnosti inštalujú tvrdené dosky o hrúbke 6 a 10 mm,  ktoré majú povrchovú úpravu.  Pri štandardnej skladbe podlahy bez izolácie prehreje vykurovacia rohož dlažbu cca. za 45 - 60 minút. Vďaka tvrdenej izolačnej doske viete túto dobu ohrevu významne skrátiť. S doplnkovou izoláciou je podlaha prehriata za 10-15 minút.

Tvrdený polystyrén

V prípade väčších plôch je možné použiť extrudovaný polystyrén o hrúbke 6, 8 a 10 mm.

Tvrdený polystyrén sa využíva pre kúrenie na betónový základ, je vhodný pod vykurovacie rohože, vykurovacie fólie a vodiče. Pri použití pod vykurovacie rohože a vodiče je polystyrén potrebné vystužiť sklotextilnou mriežkou a lepidlom. Veľmi dôležitá je jeho nízka tepelná vodivosť, minimálna nasiakavosť, dobrá pevnosť v tlaku a vysoká paronepriepustnosť, ktoré sú dosiahnuté  vďaka homogénnej bunkovej štruktúre so špeciálnou povrchovou úpravou.

Podložka pod plávajúcu podlahu 5 mm 

Izolačná podložka z expandovaného polystyrénu pod plávajúce podlahy, parkety dokáže odstrániť miestne nerovnosti do 3,5 mm pri hrúbke podložky 5 mm.  V podmienkach so zvýšenou vlhkosťou podkladu je potreba použitia dodatočnej parozábrany (PE fólia hrúbky 0,2 mm).

Parozábrana

Parozábrana je fólia PE, ktorá sa používa pod laminátové a drevené plávajúce podlahy, na miestach, kde je riziko vzniku vodných pár ako sú napríklad čerstvé, alebo aj staršie betónové čí anhydridové potery. Vhodná pri pokládke elektrickej vykurovacej fólie pod plávajúcu podlahu.


Súvisiace produkty