Elektrické podlahové vykurovacie fólie

Čo prevláda pri elektrickom podlahovom vykurovaní? Výhody či nevýhody?

Elektrické podlahové vykurovacie fólie

Zloženie elektrických vykurovacích fólií

Elektrické vykurovacie fólie sú v podstate dve polyesterové fólie, teplom laminované k sebe. Sú určené na suchú pokládku, čiže pod laminátové a drevené podlahy. Vyrábajú sa v určitých pevných šírkach, skracovať ich je možné len po dĺžke cez tzv. strižné miesta.

Výhody vykurovacích fólií

Výhodou elektrických vykurovacích fólií je predovšetkým minimálna stavebná výška, pokrytie veľkých plôch, možnosť meniť dĺžku, jednoduchá inštalácia a nenáročná údržba. Sú vhodné ako hlavný aj doplnkový spôsob vykurovania.

Nevýhodou je, že vykurovacie fólie sú určené na suchý proces inštalácie a neodporúča sa inštalovať ich do vlhkých miestností. Na vykurovanú plochu nie je vhodné umiestňovať nábytok a predmety, ktoré nemajú nožičky alebo podstavce.

Skladba podlahy pri použití vykurovacej fólie

  

 

 

  1) PET fólia (parozábrana)
  2) tlačené uhlíkové vrstvy
  3) strieborný prvok
  4) medená platňa
  5) PET fólia (parozábrana)

 

 

 

 

 

Veľkosti fólií

Elektrické vykurovacie fólie sa vyrábajú v šírke 50, 60, 80 a 100 cm a vo výkonoch 40, 60 a 80 W/m². Tieto výkony sú dostačujúce k dosiahnutiu teplotnej pohody. Hygienické predpisy určujú maximálnu teplotu podlahy 27 °C, pri vyššej teplote by dochádzalo k poškodeniu podlahy, negatívnemu vplyvu na zdravie a nepríjemnému pocitu pri chôdzi. Vykurovacie fólie sú navrhované tak, aby si pri strihaní dĺžky cez strižné hrany zachovali požadovaný výkon na m².

Sady pre svojpomocnú inštaláciu

Položenie vykurovacích fólií sa dá vykonať aj svojpomocne, a to s použitím svojpomocných sád. Sada je pás vykurovacej fólie (v rôznych dĺžkach) chránený pripojovacími vodičmi dlhými 5 m. Sadami sa dá pokryť celá podlahová plocha alebo iba jej časť – napr. pred sedacou súpravou alebo kuchynskou linkou. Inštalácia je ľahká a nevyžaduje žiadny zásah do stavebnej konštrukcie podlahy. Podľa požadovanej veľkosti vyhrievanej plochy si zaistíme potrebný počet sád, položíte ich vedľa seba a pripojovacie vodiče vediete pozdĺž steny do inštalačnej krabice. So svojpomocnými sadami odpadá pripojovanie fólií na stavbe, je to bez použitia spojovacieho materiálu (konektorov, vodičov, izolácie) a náradia, čo je nutné pri fóliách zakúpených v metráži.

Pri podlahovom elektrickom kúrení, napr. vykurovacími fóliami netreba zabudnúť na reguláciu. Na výber je veľké množstvo termostatov, treba si ale vybrať termostat s podlahovou sondou.


Súvisiace produkty