Vhodné typy podláh na elektrické podlahové kúrenie

Vhodné typy podláh na elektrické podlahové kúrenie

Pri výbere elektrického podlahového kúrenia sa mnohokrát naskytne otázka, aká podlaha je vhodná v prípade, že chceme aj my začať využívať tento spôsob vykurovania. Mnoho zákazníkov však neberie do úvahy fakt, že každé elektrické kúrenie je určené pod iný typ podlahy/krytiny.

V prípade, že sa rozhodnete pre elektrické kúrenie, máte na výber z dvoch možností. Prvá možnosť je využitie podlahových fólii. Elektrická vykurovacia fólia sa inštaluje priamo pod plávajúcu podlahu, to znamená do suchej skladby. Nie sú potrebné žiadne búracie práce ani väčší stavebný zásah vo vašich domácnostiach. Elektrické vykurovacie fólie sa pri inštalácii ako podlahové kúrenie používajú o výkone maximálne 80 W/m2 a to z dvoch dôvodov. Prvý je ten, aby nepresiahla hygienickú normu podlahy, ktorá  je 27°C a ďalším dôvodom je, aby sa vysokou teplotou vami zvolená podlaha nepoškodila.

Ako druhá možnosť  na výber sú elektrické vykurovacie rohože. Tie je po pokládke potrebné zatiahnuť do flexibilného lepidla alebo do samonivelačnej hmoty. Následne na to môžeme pokladať dlažbu, poprípade lepený vinyl, linoleum.. atď. Dôležité však je, aby povrch bol rovný a suchý. 

Odborníci sa zhodujú, že čím menší  je  tepelný odpor nášľapnej vrstvy, tým lepšia je tepelná priepustnosť.  Z toho nám vyplýva, že medzi nevhodné materiály patria dobré tepelné izolanty, ako sú napríklad silné dubové dosky, koberce s dlhým vlasom, a pod.  V súčasnosti väčšina výrobcov pri podlahových krytinách uvádza základné informácie o vlastnostiach a možnostiach použitia pri elektrickom kúrení.

Základné typy podláh :

Keramická dlažba

PVC/Linoleum/Vinyl

Laminátová podlaha

Drevená podlaha

 

Keramická dlažba

Tepelný odpor keramickej dlažby je : 0,01m²K/W

Všeobecne by sme mohli skonštatovať, že dlažba je najvhodnejšou krytinou, hlavne čo sa týka tepelnej vodivosti.  Pri vhodne zvolenej izolácii sa dokáže nahriať približne do 15 minút. Má akumulačnú schopnosť, no v chladnejších obdobiach, kedy sa nekúri, zvykne byť oveľa chladnejšia, ako iné podlahy. Výhodou elektrického kúrenia je, že aj v období mimo vykurovacej sezóny vieme regulovať teplotu podlahy v každej miestnosti samostatne pomocou termostatu. Ako vhodný typ vyhrievania keramickej dlažby odporúčame použiť elektrické vykurovacie rohože s výkonom do 160 W/m2.

 

 

PVC/Linoleum/Vinyl

Tepelný odpor vinylových podláh je : 0,01 - 0,03 m2K/W

V prípade, ak si zvolíte vinylovú podlahu je v prvom rade potrebné overiť vhodnosť elektrického kúrenia pod danú podlahu u dodávateľa alebo výrobcu. Pod vinylovú podlahu je možné pokladať vykurovacie fólie aj rohože, no skladbu podlahy pri elektrickom kúrení je potrebné konzultovať s odborníkmi. Vinylové podlahy vynikajú vysokou odolnosťou proti opotrebeniu, vysokou funkčnosťou, trvanlivosťou a  majú príjemnú akustiku.
Veľkou výhodou vinylových podláh je nízka konštrukčná výška a neprekonateľne nízky tepelný odpor. Vinylové podlahy na lepenie sú vhodné do všetkých bytových miestností vrátane kúpeľne, dôležitá je ale rovnosť podkladu, na ktoré sa podlahy lepia vhodným lepidlom.

Na čo si treba dávať pozor pri výbere vinylovej podlahy: 

Pri vinylovej podlahe je jednou z najdôležitejších vlastností rozpínanie. Niektorí výrobcovia vinylových dielcov, používajú ako prímes sklenené vlákna, aby sa zvýšila stabilita a odolnosť voči rozpínaniu. Vinylu nevadí ani podlahové kúrenie. Je to podlaha s najnižším tepelným odporom. Podceniť však teplotu pri uložení vinylových podláh sa nevypláca.

 

Laminátová podlaha

Tepelný odpor laminátových podláh je :  0,04 – 0,07m²K/W

Laminátové podlahy patria k najčastejšie používaným typom podláh. Koeficient tepelného odporu dôležitého pre podlahové kúrenie sa pohybuje spravidla medzi 0,04 – 0,07 m2K/W. Plávajúca podlaha je nenáročná na inštaláciu, pomerne dlho vydrží, je jednoduchá na údržbu a plusom je nižšia cena napríklad v porovnaní s keramickou dlažbou. Čím väčšia hrúbka laminátu, tým náročnejší je prestup tepla pri vykurovaní. Odborníci preto odporúčajú pre takéto prípady len podlahy s priamou lamináciou (takzvané melamínové podlahy). Pri pokládke elektrického kúrenia odporúčame, aby pod laminátovou podlahou bola vždy umiestnená fólia, ktorá by zabraňovala prestupu vlhkosti (parozábrana).

Pri laminátových podlahách v spojení s elektrickým kúrením sa nemusíme obávať rozťažnosti týchto podláh. Pod laminátovú podlahu sa odporúčajú systémy s maximálnym výkonom do 80 W/m2.

 

Drevená podlaha

Tepelný odpor drevených podláh je :  0,05 – 0,1m²K/W

Drevené podlahy sú vhodným materiálom v prípade, že spĺňajú určité vlastnosti.  Základom je samozrejme to,  aby sa používala taká drevená podlaha, ktorá  je určená na podlahové vykurovanie a to priamo od výrobcu.  Formát podlahy by mal byť čo najmenší a to z dôvodu rozťažnosti  dreva. Drevo je živý materiál, ktorý neustále pracuje a reaguje na zmeny teploty a hlavne vlhkosti. Ak sa rozhodnete aj napriek týmto vlastnostiam  nad použitím drevenej podlahy, odporúčame  podlahu celkovej maximálnej hrúbky 8 mm.