Pozitíva podlahového elektrického kúrenia

Odborníci aj lekári zdôrazňujú pozitívny vplyv podlahového kúrenia na zdravie človeka a zároveň predchádzanie kŕčovým žilám, alergiám či nádche. Už starí Rimania si užívali teplo vyhrievanej podlahy - tak prečo nie vy?

Pozitíva podlahového elektrického kúrenia

Koniec mýtom o negatívnom vplyve elektrického podlahového kúrenia na zdravie človeka

Mýty prevládajúce medzi ľuďmi ohľadom podlahového kúrenia a jeho nepriaznivého vplyvu na zdravie boli často dôvodom, prečo sa ľudia rozhodli pre iný zdroj vykurovania. Súčasné poznatky, rovnako ako aj názory odborníkov a lekárov však hovoria jasnou rečou a vyvracajú nepravdivé tvrdenia v neprospech podlahového kúrenia, a zdôrazňujú jeho pozitívne vplyvy na zdravie človeka. V článku prinášame niekoľko z nich.

Nádcha a kŕčové žily

Už naši predkovia verili, že zdravie pochádza z dostatočného prílevu tepla do končatín. Iste si každý pamätá na rady našich starých rodičov, že nohy musia byť vždy v teple, v opačnom prípade nám hrozí nachladnutie či dokonca kŕčové žily. V spoločnosti dlhú dobu panovalo presvedčenie, že podlahové kúrenie negatívne vplýva na osoby s kŕčovými žilami, spôsobuje opuchy nôh či zápal žíl. Lekári tvrdia opak. Sálavé teplo, ktoré sa šíri z podlahy pripomína slnečné žiarenie, ktoré je prospešné pre zdravie človeka.

Rovnomerné šírenie tepla po miestnosti a zároveň príjemný pocit tepla na podlahe je komfortom a prevenciou voči vážnym chronickým ochoreniam kĺbov. Problém môže nastať len pri nesprávnej manipulácii s nastavením teploty. Dôležité je udržiavať správnu a maximálne povolenú teplotu povrchu podlahy, čo predstavuje max. 27 °C pre laminátovú podlahu a 32 °C pre dlažbu.

Nepríjemne studené kúpeľňové dlažby rovnako nepodporujú pocit pohody. Chladná nevyhrievaná podlaha v kúpeľniach je preto mnohokrát zdrojom ochorení, ako zápal horných dýchacích ciest, angíny a silného nachladnutia či narušenia imunity, a to najmä u detí a starších ľudí.

                                            

Podlahové kúrenie a alergia?

Dokonca aj ľudia náchylní na rozličné alergie a prašné prostredie môžu oceniť podlahové kúrenie. Vďaka nemu sa vyhnú nepríjemným príznakom alergií aspoň v pohodlí svojho domova. V prostredí kúpeľne sa môžu rozširovať zdroje spôsobujúce alergie - alergény – roztoče či plesne. Darí sa im najmä v kúpeľni, kde je zvýšená vlhkosť vzduchu. Podlahové kúrenie zabezpečuje priebežné vysušovanie podlahy – dlažby, ale aj stien – obkladačiek či jednotlivých kúpeľňových segmentov nachádzajúcich sa v kúpeľni (sprchovací kút, vaňa, umývadlo) a tým zabraňuje rozširovaniu nežiaducich baktérií. Ďalším pozitívom je už vyššie spomenutý sálavý systém vyhrievania miestnosti, ktorý na rozdiel od klasického radiátora alergikom nespôsobuje vyvolávanie symptómov alergie kvôli víreniu a cirkulácii prachu v priestore.

Ako to funguje?

Elektrické podlahové vykurovanie funguje prostredníctvom elektrickej energie, ktorá šíri teplo elektrickými vykurovacími káblami, rohožami alebo elektrickými vykurovacími fóliami zabudovanými v podlahe. Teplotu podlahy si určuje samotný používateľ, pričom je potrebné, aby dodržal maximálne povolené hodnoty max. 27 °C pre laminátovú podlahu a 32 °C pre dlažbu. Táto teplota je považovaná za zdravotne nezávadnú a prospešnú pre zdravie človeka. Inštalácia elektrického podlahového kúrenia by mala byť každopádne zverená do rúk skúseného odborníka na túto problematiku. Podlahové vykurovanie elektrickou energiou je nielen ekologické, zdraviu prospešné, ale z dlhodobého hľadiska aj ekonomické.

Elektrosmog alebo prevážia negatíva nad pozitívami?

Mnoho ľudí si myslí, že zabudovanie elektrického podlahového kúrenia negatívne vplýva na zdravie kvôli šíriacemu sa elektrosmogu. Prevažujú teda negatíva nad pozitívami? Podľa odborníkov na zdravie i odborných reprezentantov firiem zaoberajúcich sa elektroinštaláciou, to nie je pravda.

Jednoznačne tvrdia, že elektrosmog vyprodukovaný elektrickým podlahovým kúrením (závisí od toho, či ide len o elektrické rohože alebo celoplošné vykurovanie) predstavuje intenzitu šíreného magnetického poľa vo výške 2 – 3 mikroTesla (pri jednožilových kábloch) a 0,2 – 0,3 mikroTesla (pri dvojžilových kábloch) nie je o nič väčší ako elektrosmog, ktorý sa šíri v domácnostiach z množstva používaných elektrospotrebičov, ako sú mobily, počítače, mikrovlnné rúry a pod.

Overení a kvalitní výrobcovia dokážu zabezpečiť takú kvalitu káblov, aby zabránila nežiaducim účinkom elektrosmogu. Ako dokazujú historické fakty: „Systém podlahového kúrenia existuje asi rovnako dlho ako samotné kúrenie. Potvrdzujú to aj historické pramene, ktoré dokazujú, že vyhrievané podlahy mali už staré rímske kúpele, kde horúci vzduch prúdil špeciálnymi kanálmi vytvorenými v kamennej dlažbe.“ Je preto na mieste odbúrať nepravdivé mýty a tvrdenia o podlahovom kúrení a upriamiť sa na návrat k pôvodným princípom prenesených do modernej doby nových inovatívnych technológií. Odmenou nám bude pocit domáceho pohodlia a pevného zdravia v každom období života.


Súvisiace produkty