Akumulačné kachle

Akumulačné kachle napriek svojej dlhej histórií, ešte stále nevyšli z módy. Sú ideálnym a efektívnym riešením vykurovania za ekonomickú cenu. Sú vhodné pre vykurovanie hlavne v chladnejších klimatických podmienkach, kde sa nevykuruje len pár hodín denne.

Akumulačné kachle

Akumulačné kachle sú nastavené tak, aby sa nabíjali počas nízkej tarify v noci a vykurovali počas celého dňa. Môžu fungovať tiež prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energie, ako sú slnko či vietor. Počas fungovania neprodukujú spaliny, ani iné škodlivé látky pre životné prostredie a nevyžadujú žiadnu ročnú údržbu, čo umožňuje značné úspory v prevádzkových nákladoch.

Inštalácia celého vykurovacieho systému trvá len niekoľko hodín, vďaka čomu sú náklady na montáž veľmi nízke. Pre svoje fungovanie nepotrebujú žiadne fosílne palivá ako sú ropa, či zemný plyn a vykurovanie poskytujú za naozaj nízke prevádzkové náklady.

V našej ponuke sú statické akumulačné kachle, ktoré teplo odovzdávajú 24 hodín cez povrch prirodzeným prúdením. Sú vhodné na vykurovanie jednej miestnosti, ale aj celého bytu či rodinného domu.  Vďaka rovnomernému vypúšťaniu tepla zabraňujú vychladnutiu konštrukcie stavby, ale zároveň sú schopné rýchlo ohriať celú miestnosť podľa požiadaviek zákazníka.

Statické akumulačné kachle

Statické akumulačné kachle akumulujú teplo pomocou keramických blokov s vysokou hustotou. Teplo odovzdávajú cez povrch prirodzenou konvekciou a to dvoma spôsobmi:

 • primárna konvekcia – je riadená hornou klapkou, ktorá odovzdáva teplo po ukončení nabíjacieho cyklu akumulačnej kachle,
 • prirodzená sekundárna konvekcia – zabezpečuje postupné uvoľňovanie teplého vzduchu 24 hodín denne; v tomto prípade je vzduch ohrievaný pri priechode vzduchovými komorami akumulačnej kachle a je vypúšťaný cez hornú mriežku, predné a zadné otvory.

Vďaka sekundárnej konvekcií prebieha konštantné uvoľňovanie tepla bez toho, aby to viedlo k dodatočným nákladom na elektrickú energiu.

Regulácia teploty akumulačných kachlí

Automatický akumulačný systém je schopný pomocou duálneho snímača sledovať teplotné kolísanie v miestnosti a porovnávať ho s hodnotou zostatkovej energie vo vnútri zariadenia, a takto určiť stupeň nabitia počas celej vykurovacej sezóny. Prakticky tým zabráni nadmernej spotrebe elektrickej energie a nie je potrebná ani častá manipulácia s regulátormi. Spotreba elektrickej energie je teda nižšia ako pri konvenčných akumulačných peciach.

Nabíjanie a odovzdávanie tepla je zabezpečené pomocou rôznych, vzájomne prepojených riadiacich jednotiek. Na hornej časti zariadenia sú dva regulátory, ktoré riadia intenzitu akumulácie a odovzdávania tepla. Oba sú nastaviteľné od 1 po 5. Akumulačné kachle ADS-84 majú iba regulátor intenzity akumulácie, odovzdávanie tepla je automatické.

Zloženie akumulačných kachlí

Akumulačné kachle majú jedinečné vlastnosti a výnimočný výkon vďaka vysokokvalitným komponentom z ktorých sú vyrobené. Patria tu izolácia Microtherm, vermikulit, keramické vlákno, keramické akumulačné bloky s vysokou hustotou, vysoko účinné kontrolné a bezpečnostné prvky, masívna oceľová konštrukcia, patentovaný duálny snímač teploty.

Pre akumulačné kachle je veľmi dôležitá izolácia a preto sa tu stretávame až s troma typmi tepelnej izolácie:

 • microtherm – patrí medzi najúčinnejšie izolačné materiály; má nízku vodivosť a vysokú tepelnú odolnosť, vďaka čomu sa používa aj v leteckom priemysle; umožňuje zachovanie nízkej povrchovej teploty zariadenia a zabraňuje tepelným stratám; akumulačné kachle obsahujú až o 20 – 30 % viac tejto izolácie ako ostatné produkty na trhu, vďaka čomu sa predĺžila tepelná retenčná schopnosť a skutočná doba odovzdávania tepelnej energie,
 • vermikulit – je kompaktný a jeden z najľahších izolačných materiálov; jeho hmotnosť je o 60 % nižšia ako pri ostatných izolačných materiáloch na trhu; je ohňovzdorný a trvácny; jeho vysoká odolnosť je ideálna pre akumulačné kachle s ťažkými keramickými blokmi vo vnútri,
 • keramické vlákno – vysoká odolnosť proti vysokým teplotám a teplotným cyklom; výhodou je nízka miera zmrštenia materiálu; neobsahuje žiadne organické spojivo, čo umožňuje vylúčenie nepríjemných pachov počas nabíjacích cyklov; jeho flexibilita a nízka tepelná vodivosť zlepšujú účinnosť akumulačných kachlí.

Akumulačné bloky

Akumulačné bloky sa vyrábajú z materiálu magnetit, ktorý má najvyššiu hustotu a kapacitu akumulácie tepla na trhu. Čím je hustota vyššia, tým dlhšie dokáže zariadenie udržiavať teplo, čo je v našom prípade 24 hodín. Magnetit zabraňuje praskaniu blokov pri vysokých teplotách a zabezpečuje väčšiu koncentráciu tepla. Vďaka tomu sa predlžuje doba odovzdávania tepla a zvyšuje sa tepelný komfort počas celého dňa.

 

Rez akumulačnej kachle ADS

 1. Izolácia z Vermikulitu
 2. Automatický regulátor klapky
 3. Bimetalový regulátor
 4. Akumulačný termostat
 5. Akumulačný senzor s duálnym snímačom teploty
 6. Bočná izolácia z ekologického vlákna
 7. Zadná vzduchová komora
 8. Zadná izolácia z ekologického vlákna
 9. Zadná izolácia – Microtherm G, 12 mm
 10. Vykurovacie elementy
 11. Spodná izolácia z Vermikulitu
 12. Akumulačné bloky – Teplovzdorný magnetit s vysokou hustotou
 13. Bezpečnostný termostat
 14. Predná izolácia – Microtherm G, 12 mm
 15. Predná vzduchová komora
 16. Bočná vzduchová komora

 

 

 

Akumulačné kachle statické fungujú na prirodzenej konvekcií.

 1. Predná izolácia
 2. Vykurovací element
 3. Akumulačné jadro
 4. Mriežka pre odovzdávanie tepla
 5. Automaticky riadená klapka
 6. Vzduchová komora
 7. Prietok vzduchu
 8. Zadná izolácia Microtherm
 9. Horná izolácia z Vermikulitu
 10. Spodná izolácia z Vermikulitu
 11. Prívod čerstvého vzduchu
 12. Duálny snímač teploty
 13. Manuálny bezpečnostný vypínač
 14. Obmedzovač teploty
 15. Zadná izolácia z keramického vlákna

 

 

 

 

Termografia statickej akumulačnej kachle

Ako súčasť testovacích skúšok zariadenia bol zhotovený aj termografický obrázok typu ADS-168, ktorý ukazuje vysokú účinnosť izolácie. Pomocou tohto termografického obrázku sa zobrazuje aj vysoký stupeň kontroly vo vnútri akumulovanej energie. Teplo sa cez hornú mriežku postupne uvoľňuje, kým ostatné časti zariadenia sú udržiavané na stálej teplote.

Používaním stránok prevádzkovateľa Soleya s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.